I ty porazíš bulimii

MUDr.Aneta Málková

Přidat nadpis

Vánoce s poruchou příjmu potravy – 5 tipů jak je zvládnout

Vánoce jsou pro všechny s poruchou příjmu potravy jedno z nejvíce stresujících období v roce.

Pokud jste nemocní, o svátcích v tom budete lítat až po uši. Pokud jste ve fázi uzdravování se, mohou vás vrátit zase o pár mil zpět. A i když se již považujete za zcela zdravé, mohou být skutečnou zkouškou ohněm. 

Já sama jsem kdysi spadla do spárů bulimie právě během Vánoc – jak si můžete zdarma přečíst v e-booku Můj život s bulimií – příběh se šťastným koncem.

Vánoce s poruchou příjmu potravy

Jak se tedy na svátky připravit?

Zkuste se řídit pěti jednoduchými pravidly.

  1. NEBILANCOVAT – skládání účtů sami sobě si nechte na jindy, až budete psychicky odolnější. Ostatně, ohlédnout se zpět je lepší v životním nikoliv kalendářním přelomu a nejčastější příznak novoročních předsevzetí je, že brzy vezmou za své.

2. používat svůj osvědčený VENTIL STRESU – sami víte nejlépe, při čem si nejlépe vyčistíte hlavu a tuhle činnost si ordinujte o svátcích každý den. Ať už to jsou vycházky, sport, tanec, šachy nebo čas strávený se zvířecím mazlíčkem. 

3. CO JE PSÁNO TO JE DÁNO – pokud se nacházíte v období těsně po konci hladovění nebo bulimických záchvatů, vraťte se k vedení denních a týdenních zápisků (např. jako jste si vedli k e-booku  I vy porazíte bulimii )

4. NEJÍST U TELEVIZE – pokud si chcete přece jen dopřát cukroví u pohádky, nandejte si na talířek to, na které máte opravdu chuť a už si během sledování nepřidávejte

5. SDÍLENÍ POMÁHÁ – někomu se svěřte, nejlépe někomu bez podobného problému (se spolupacientem se můžete vzájemně stahovat zpět do nemoci s pocitem, že když jste v tom spolu, je to vlastně v pořádku). A to jak se svým plánem svátky zvládnout, tak se svými obavami i s úspěchy a neúspěchy. Cílem není dokonalost, ale to nejlepší, čeho jste teď momentálně schopni. Nic víc, nic míň.

Držím vám palce, ať prožijete co nejlepší Vánoce.

To krásné si uložte do vzpomínek, to co se nepovede, napravíte příště!

S láskou Anet 💜