I ty porazíš bulimii

MUDr.Aneta Málková

Přidat nadpis

PODÍVEJ, TA JE ALE VYPADÁ!

TA ALE VYPADÁ❗️

Podívej, jak je vyžraná. Nějak přibrala, viď? Kdyby si na sebe vzala aspoň něco volnějšího, proboha❗️

Komentáře na vzhled druhých slýchá většina z nás od mala. Rodiče glosují nejen televizní moderátorky nebo sousedky, ale taky vlastní příbuzné. A jelikož se učíme především dobrými a špatnými příklady, není výjimkou slyšet už (zejména) holčičky v předškolním věku, jak posuzují něčí oblečení, postavu, krásu…

Taková atmosféra důrazu na zevnějšek se na nás zákonitě nemůže nepodepsat. Někdo odolá lépe, jiný hůře. 

Někteří rodiče takto mluví sice pouze o ostatních, zatímco svým vlastním dětem říkají, že jsou nejkrásnější, nejlepší. Anebo – že na tom vůbec nezáleží.

Ale nic si nenalhávejme, ani ty nejmenší děti nejsou hloupé a důvěryhodnost takového sdělení od někoho, kdo včera označil kolegyni za „tlustou jako prase“ je skutečně mizivá.

Ruku na srdce, každému z nás nějaká ta povrchní poznámka nejspíše někdy ujede. A to třeba i opačně. Tobě to ale sluší! Zhubla jsi, co? Tys teda ale poslední měsíce musel cvičit!

Já jsem kupříkladu potkala po delší době vždy velmi štíhlého kolegu, a hned ze mě vypadlo:“ Tys hrozně zhubnul…!“. Chtěla jsem pokračovat dotazem, jestli je všechno v pořádku, protože jsem se lekla, jestli není nemocný. 

Ale – slovo „zhubnout“ se nějakým nešťastným omylem stalo v naší společnosti komplimentem a jednoznačně pozitivním termínem a tak onen muž okamžitě vyhrknul – já vím, děkuju! (Není zač.)

A když jsem během mateřské sama zhubla zcela neplánovaně na nižší váhu než před těhotenstvím, slyšela jsem to pochvalně ze všech stran. 

Neuvěříte, jak moc mě potom potěšil jeden kamarád. Zeptal se, jak se mám a u toho mě velmi pomalu sjel od hlavy k patě. A pak řekl – Tobě úplně září oči štěstím!

A tak předkládám jeho slova jako výzvu – zkusme místo velikosti konfekce u druhých hledat jiskru v pohledu a emoce, jež vyzařují. Co si o tom myslíte?

Mějte krásné dny 😊

Anet 💜

Už máte moje e-booky zdarma?

Najdete je zdezde 🙂

Podcast MUDrování, kde jsem byla hostem a probíraly jsme právě také hodnocení vzhledu druhých najdete zde.