I ty porazíš bulimii

MUDr.Aneta Málková

Přidat nadpis
slavné osobnosti s bulimií

Slavné, krásné, s bulimií

Slavné osobnosti s bulimií?

Také míváte někdy pocit, že jste asi pěkný břídil, když se potýkáte s něčím takovým, jako je bulimie? Tak za prvé, nejste! Za druhé, nejste v tom sama! Jen v České republice je dalších několik tisíc ročně, ve světě to budou až stovky tisíc! 

A za třetí, i svět známých osobností zahrnuje celou řadu těch, které se potýkaly se stejným ďáblem jako my. Navzdory úspěchu, slávě či penězům, za které si mohou dopřát ty nejlepší světové odborníky. 

Slavné osobnosti s bulimií:

Audrey Hepburn

Možná i vy máte doma obraz ikony Audrey Hepburn. Tahle kráska kombinující křehkost a femme fatale se řídila zadáním své matky, která jí prý řekla: „Slib mi, že nebudeš nikdy tlustá, tak jako já.“ Úkol plnila silná kuřačka natolik dobře, že s bulimií strávila od dospívání celý život. Měla obrovské problémy s otěhotněním, prodělala mnoho potratů, a dalších zdravotních obtíží, které bohužel vyvrcholily rakovinou žaludku.

Jane Fonda a Diane Keaton

Elegance těchto dvou amerických hereček je ohromující i v pokročilém věku. Kdo by si pomyslel, že s bulimií strávily celé roky! Jane Fonda uvádí problémy po dobu 35 let (!), na základě výchovy svého (jinak milovaného) otce. Diane Keaton pak sice „pouze“ asi pět let, nicméně s nevratnými zdravotními následky, zejména poničenými zuby. Za příčinu sama později označila nevybíravý tlak režisérů na extrémní štíhlost, který dokázala ustát až o pár let později.

Diana

Po seriálu Koruna a několika více či méně povedených filmech o britské královské rodině už o bulimii princezny Diany ví již nejspíše i mladší generace. Zlatá klec v tomto případě zjevně nebyla ochranou, ale spíše jedním ze spouštěcích faktorů.

Alanis Morissette

Zpěvačka Alanis Morissette o svých poruchách příjmu potravy v dospívání mluvila na veřejnosti velmi otevřeně, a vypsala se z nich i ve svých písních.

Lady Gaga

Lady Gaga se s komentáři na svou nevychrtlou postavu setkává celou kariéru, anorexií a bulimií si procházela od patnácti let a zřejmě ji nadobro zvládla, i když sama má prý někdy pocit „chůze po tenkém ledě“

Gabriela Soukalová

Naše úspěšná biatlonistka Gabriela Soukalová pod tlakem sportovního trenéra spadla do desetiletého bulimického období, zvracela i osmkrát denně, do toho tvrdě trénovala..

A mnoho dalších...

V českých mediích jste mohli na toto téma zaznamenat hovořit například i herečku Vlastinu Svátkovou. Seznam bude nejspíše ještě hodně dlouhý, ale i já jsem si na vlastní kůži zažila, jak je těžké přiznat tuhle psychosomatickou diagnózu sama sobě, svému okolí, natož pak celému světu. Každopádně, nejsme v tom samy!