I ty porazíš bulimii

MUDr.Aneta Málková

Přidat nadpis

Dobroty se špatnou pověstí – neprávem!

Lidé mají přirozeně tendenci dávat všemu nějakou nálepku. 

Jídlo nevyjímaje. Zdravé X nezdravé. 

V posledních letech se však názory na to, do které kategorie co řadit, dost různí. A některé potraviny si pověst hříchu v jídelníčku vysloužily vyloženými omyly nebo alespoň ne zcela právem. Které?

Plnotučné mléčné výrobky

Svého času byly děsně moderní nízkotučné jogurty a sýry, pamatujete? V lednicích se to hemžilo kelímky s etiketami hlásajícími 0,01% tuku a 30% nebo dokonce 20% eidamy. Oboje nevalné chuti. 

Zatímco u jogurtu se daly zákazníkovi chuťové buňky jakž takž ošálit dostatečným množstvím cukru a dalších aditiv, sýry byly prostě nudné a drobivé. Ale hlavně, aby došly k tomuto nízkotučnému marketingovému názvu, staly se z nich vysoce zpracované potraviny. O co naopak přišly, byla schopnost zasytit a uspokojit nejen hlad, ale i smysly.  

Čímž se z nich staly potraviny nevhodné takřka pro nikoho, pro lidi bojující s přejídáním obzvláště.

Dnes je naštěstí zpět široká nabídka mléčných výrobků v přirozené podobě. Jogurty zrající ve skle nebo s přirozeným obsahem tuků. Sýry plné a lahodné tak, že jich nemusíte sníst celý balíček, abyste jejich chuť vůbec zaznamenali. Tvaroh, který nemusíte sladit, protože má smetanovou chuť. Nebo třeba jahody s poctivou domácí šlehačkou!

Podobnou sinusoidu zažilo i máslo. Po éře margarínů je ale zpět na výsluní. Pokud nehodláte konzumovat kostku denně, není třeba se jej vzdávat. Ostatně jeho vůně v jídle se nedá ničím nahradit, každý Francouz by podepsal vlastní krví. Pro tepelnou úpravu je vhodnější pak zvolit to přepuštěné, o chuť a aroma nepřijdete a navíc se v něm nebudou přepalovat mléčné bílkoviny.

A dobrá zpráva na konec – i odborné studie se přiklání zpět k výrobkům z plnotučného mléka a vyvrací dřívější tvrzení, že zvyšují cholesterol a tím pádem riziko kardiovaskulárních onemocnění. Z letité domněnky se tak stal podložený fakt. 

Čokoláda

Zdá se, že za špatné renomé čokolády může to, co se z ní v západní civilizaci stalo – tedy výrobek s vysokým obsahem cukru. Pokud jste tedy konzumenty výhradně mléčné čokolády a bílé ne-čokolády, nechte si ji v tomto šuplíčku i nadále. Cukr má jednoznačně negativní vliv na rozvoj civilizačních onemocnění, ať už srdce a oběhového systému, cukrovky, obezity, metabolického syndromu, kožních a autoimunitních onemocnění, atd. atd. 

ALE – čokoláda není cukr! Ta pravá má co nejvyšší obsah kakaa a cukru jen minimum. Potom nám mlsalům přináší kromě gurmetského zážitku i spoustu benefitů. 

Zejména antioxidanty (flavonoidy a polyfenoly), které jsou prospěšné pro naše cévy, srdce, krevní tlak.

Theobromin v ní obsažený má podobný účinek jako kofein a může nás příjemně „nakopnout“. 

Oboje dohromady způsobuje příznivý efekt na kognitivní funkce – tedy aby nám to skvěle myslelo. 

Tryptofan navíc způsobí, že se nám zvýší hladina serotoninu a bude nám tak nějak fajn 🙂

Pod zdrojem přírodního hořčíku si každý vybaví minerálku, ale hořká čokoláda ho má rovněž požehnaně!

Sečteno, podtrženo – hořká čokoláda se vám bude hodit, ať už se chcete učit, pracovat, sportovat, máte zrovna PMS, nebo plánujete romantický večer s vaší láskou.

A pamatujte, vybírejte kvalitní kousky s minimálně 70%, lépe 85% kakaa a s obsahem kakaového másla, nikoliv palmového tuku. 

Kachna

Pečená kachna jako součást zdravého jídleníčku? Proč ne!

Kachní maso je bohaté na bílkoviny a celé spektrum potřebných aminokyselin. Obsahuje selen, zinek, meď, vápník, antioxidanty,… 

A co ty tuky? Není tuk jako tuk. Ten kachní podle vědců hladinu „škodlivého“ cholesterolu nezvyšuje, ba naopak po něm stoupají hodnoty toho „prospěšného“

Jediný problém může vzniknout při přípravě takového masa. Nežádoucí je fritování v rostlinných olejích a příprava přímým kontaktem s ohněm

Důležitý je samozřejmě původ takového masa, preferujte farmy s etickým způsobem chovu kachen nebo husokachen. 

Takže, až si v neděli dáte kachnu se zelím a hořkou čokoládu se šlehačkou, výčitky netřeba! 🙂