I ty porazíš bulimii

MUDr.Aneta Málková

Přidat nadpis

Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi…

.. kdo je na světě nejkrásnější? Nebo nejošklivější?

ZRCADLO.

Tahle nedílná součást domácností, převlékacích kabinek nebo šaten ve fitkách a bazénech je děvčatům a ženám s poruchou příjmu potravy hotovým nepřítelem. 

Svádí je se pozorovat ze všech úhlů. Velmi kriticky se hodnotit. Rozebírat každičký detail jejich vzhledu. Čím delší je taková vlastní analýza, tím nemilosrdnější bývá výsledek. 

Sama si pamatuji, jak jsem se kdysi nezapomněla podívat do každé prosklené výlohy, kolem níž jsem šla. Byla jsem štíhlá až hubená, chodila jsem hezky oblečená, muži se za mnou otáčeli a zastavovali s pozvánkou na kafe nebo sbírku motýlů 🙂 

Ale co jsem v těch výlohách viděla já? Oplácanou, nevzhlednou a absolutně nezajímavou holku.

Zrcadla nám totiž v obdobích, kdy se necítíme dobře, pěkně lžou. Jako kdybychom se dívali do těch, které najdeme v bludišti na Petříně. Ať už se léčíme s bulimií, anorexií, depresí, úzkostí nebo nám jen někdo ošklivě srazil hřebínek urážkou.

Místo štíhlé postavy se vidíme tlusté.

Místo sympatické hezké tváře vidíme šeredu.

Místo krásných rovných vlasů vidíme příšerné dráty a místo roztomilých kudrlin neupravené roští.

Ale co s tím?

Jak si s tím poradit? Přece se nenalíčíme popaměti a nevyrazíme z domu ochuzené o  kontrolu, že nám oblečení ladí a nemáme na zubech špenát z ranní omelety? 

Ve slovenštině se zrcadlo řekne Zrkadlo. 

Já bych jej pro taková období v našich životech přejmenovala na Mrkadlo. Tedy – mrknout a jít.

Zkontrolovat to nejnutnější a zbytečně se u něj nezdržovat. Zacházet s ním třeba jako se šafránem. Je-li ho moc, přinese hořkost. 

A až budete mít lepší období, začne vám zase říkat pravdu. 

Tedy že jste nejkrásnější! 🙂