I ty porazíš bulimii

MUDr.Aneta Málková

Přidat nadpis

Ořechy nejsou jen pro veverky!

Máte rádi oříšky? To je dobře! 

Ořechy jsou totiž hotový poklad ve skořápce. Výživově tak bohaté a chuťově tak dobré, zejména když je opražíme na sucho v troubě nebo na pánvi. Navíc je jejich škála natolik pestrá, že si vybere každý. 

A že jsou hroozně tučné? Je pravda, že kromě slušné porce bílkovin a vlákniny tvoří tuky většinu složení těhle plodů. Ale! Ořechový tuk patří k těm nejprospěšnějším vůbec, zejména pro vysoký obsah omega-6 i 3-mastných kyselin. A navíc – studie paradoxně prokázaly, že lidé konzumující pravidelně (tučné) ořechy patří k těm štíhlejším. Pokud chceme přeci jen zlepšit jejich stravitelnost, stačí je na pár hodin namočit do vody.

K dalším zdravotním benefitům patří vysoké množství vitaminu E, což ořechy řadí mezi nejúčinnější antioxidanty vůbec (tedy potraviny snižující rizika celé řady onemocnění). 

Pozor ale pro všechny pejskaře. Makadamové ořechy jsou pro psy vyloženě jedovaté. Ani ostatní druhy nejsou zcela bez rizika. Mohou vyvolat alergické reakce, trávicí obtíže a plísně ve špatně skladovaných vlašských ořeších také otravy. 

Vlašské ořechy

Zahrada domu, která se pyšní plodícím ořešákem, má vždy body navíc. Čerstvé vlašáky, bílé a měkké, s ještě hořkou slupkou, patří k lahůdkám s velmi krátkou sezónou. A ty ruce špinavé od sběru ořechů, no kdo z nás to nezažil. Mohli jsme drhnout mýdlem do aleluja, ale prsty zůstávaly sveřepě hnědé. 

Podobnost vzhledu plodů s lidským mozkem není čistě náhodná. Vitaminy skupiny B a selen jsou totiž potravou pro naší mozkovnu. Potřebujete-li se soustředit, hrst vlašáků bude určitě lepší volba než sušenka. Maminkám pomáhají v prevenci proti poporodní depresi. A chcete-li dopřát výživu vašim vlasům a nehtům, je to opět skvělá volba. 

A malý tip – pokud si je namočíte večer do vody, ráno budete mít dobrotu téměř přesně takovou, jako tu čerstvě spadlou na podzim ze stromu.

Mandle

Vidět kvetoucí mandloňový sad je krása. Plody, které potom nese, vypadají jako velká pecka od broskve, a jadérko je svým tvarem rovněž podobné tomu broskvovému. Mandle obsahují méně tuků než ostatní ořechy, o to více však vlákniny a vápníku. Patří mezi nejstravitelnější ořechy, pokud máte problémy se žlučníkem nebo slinivkou, budou pro vás lepší volba.

Pistácie

Ořechy s nejdelší historií, pocházející z Asie. Jsou pevně spjaty s dezerty blízkého východu, například baklavou. U nás se léta pod názvem „pistáciový“ skrývalo spíše „zelený po barvivu a vonící po umělém aroma“. Jejich barva je totiž sice zelená, ale pokud z nich například vyrobíte zmrzlinu, bude pouze nazelenalá až khaki. Ostře zelenou „pistáciovou“ zmrzku nebrat. 

Para

O para oříškách by se dalo říct, že je to selen v cestovním balení. 2-3 kousky obsahují jeho celou denní doporučenou dávku. Selen má antioxidační účinky, přispívá k dobré imunitě, regulaci krevního cukru, a mimo jiné také psychické pohodě. Ve vysokých dávkách je ale naopak toxický, s konzumací to proto nepřehánějte a nepřekračujte pár kousků para ořechů denně.

Pekany

Kdo byl někdo v USA, určitě narazil na proslulý pekanový koláč. U nás se tyhle tmavě hnědé ořechy z obrovského stromu objevují teprve poslední dekádu. Tvarem připomínají vlašské ořechy, chuťově jsou však daleko jemnější, sladší, náznakem do karamelu. Tím se staly oblíbenou přísadou právě do dezertů, nicméně parádní službu udělají i na salátu s kozím sýrem nebo v domácí paštice. 

Kešu

Oříšky ze stromu Ledvinovník, jejich tvar tomu ostatně přesně odpovídá. Obsahují nejméně tuků a nejvíce sacharidů, jsou dobře stravitelné a milují je i děti. A například krusta na pečenou rybu je z nich naprosto fantastická! Kdo bude chtít recept, ať mi klidně napíše 🙂

Lískové oříšky

Benefity vlašských ořechů se mohou pochlubit i oříšky pro Popelku. Cvrknou-li vás do nosu, opražte si je po vylousknutí pro lepší chuť. A domácí nutela bez tuny cukru je absolutně boží věc!

Makadamské oříšky

Tyhle bílé kulaté plody připomínají větší lískové ořechy a pocházejí z tropických oblastí. Mají opravdu fantastickou chuť a je tak škoda je jakkoliv zpracovávat, dejte si pár kousků jen tak třeba místo dezertu nebo na řecký jogurt.

Nakonec tu máme ještě jednu speciální kategorii, NE-OŘECHY

Arašídy

Arašídy neboli burské oříšky jsou ve skutečnosti luštěniny, plody podzemnice olejné. Ostatně koupíte-li si je nevyloupané, tvar lusku je jasný. I proto je jejich cena v porovnání s pravými ořechy výrazně nižší, neboť je jejich pěstování jednodušší a výtěžnější. Zdravé jsou tak jako jejich ostatní bratranci, ačkoliv se léta tvrdil opak. Problémem však není burák jako takový, ale sůl a aflatoxiny. V těch pražených solených bývá skutečně obrovské množství soli, konzumujte raději nesolené, nebo rovnou nevyloupané. A co se aflatoxinů týká, regulace a kontroly v rámci Evropské unie jsou dnes velmi účinné, a tak se takové plody na náš trh dostanou jen skutečně velmi vzácně. 

Piniová semínka

Každý Čech asi někdy viděl borovici pinii. Ta je totiž doma u Středozemního moře a vůni piniového háje tak můžete znát i profláklého Chorvatska. A právě tahle borovice je zdrojem piniových semínek, výborných drobných plodů máslové chuti. Vzhledem k jejich lahodnosti, a také ceně, si zaslouží místo jako třešnička na vašem salátu, krémové polévce nebo domácí zmrzlině. 

Ořechové oleje

Z vlašských a lískových ořechů i mandlí lze i u nás již běžně koupit olej. A je naprosto fantastickou korunovací salátů! Kupujte pouze ty v tmavých lahvičkách, a po otevření je skladujte v lednici

Ořechová másla

Samostatnou kategorií jsou potom oříšková másla. Arašídové, kešu, mandlové, lískooříškové,.. Jsou skvělé, jen pozor, aby neobsahovala přidaný cukr. A také, aby vás nechytila do pasti tzv. nekonečné lžičky, jak jsem psala ve článku ZDE 🙂 

Babičky říkaly – každý den jedno jablíčko. Já přidávám – hrst oříšků k tomu!

Ochutnali jste už všechny? A které máte nejraději? Dejte mi vědět 🙂