I ty porazíš bulimii

MUDr.Aneta Málková

Přidat nadpis

Slané snídaně proti přejídání

Jaká snídaně, takový den. 

Tak jakou zvolit, abychom se cítili sytí tak akorát, mozek nám jel na plné obrátky a zároveň jsme neměli za hodinu tendenci svačinkovat?

Polévka

I když dát si ráno teplou polévku nemusí být gusto každého, například v Japonsku je to standard. Doplní zároveň tekutiny, prohřeje a zasytí. I já jsem měla svoje polévkové období, při náročném studiu je to totiž ideální jídlo, které příliš neodkrví mozek. 

Pokud preferujete ty zeleninové, nezapomeňte vždy přidat nějakou bílkovinu. Ať už luštěniny, vajíčko, kousek masa, ryby nebo tempehu. A také tuk – pokud jste si oblíbili nějaký dobrý za studena lisovaný olej (olivový, dýňový, lněný, avokádový, z vlašských nebo lískových ořechů, makový), přidejte pár kapek až na taliři, aby se varem neznehodnotil.

Vejce stokrát jinak

Vajíčko je báječná surovina. Dostupná a flexibilní, dobře stravitelná, obsahující hodně bílkovin a žloutek i tuků. Pokud nemáte domácí zdroj, v obchodech se vyhněte těm z klecových chovů, rozdíl v ceně je už dnes velmi malý a rozdíl v kvalitě a morálce chovu velmi velký!

Uvařit natvrdo nebo nahniličko si je můžete dopředu do lednice a ráno jen podávat.

Krémová míchaná vajíčka na troše přepuštěného másla, se zeleninou a žitným nebo celozrnným chlebem vás zasytí na dlouho a jsou skvělá!

Nadýchaná omeleta s parmazánem bude svou vůní tahat za nos i sousedy od vedle, doplňte ji opět zeleninou.

A až se budete o víkendu nudit, pusťte se mistrovského díla – pošírovaného vejce. Například s chřestem a holandskou omáčkou je to naprostá delikatesa. (Se kterou se samozřejmě nemusíte mořit sami, ale využít brunch někde v bistru, že :))

Chléb pečený ve vajíčku

Pověst smaženky dostala díky éře socialismu na frak. Mastné cosi dříve prodávané v každém bufetu však opravdu není to, co mám na mysli.

Plátek skvělého žitného nebo celozrnného chleba, případně proteinového nechlebíku, namočeného v rozšlehaném osoleném opepřeném vejci akorát tak dlouho, aby dostatečně nasál a zároveň se nerozpadl, a opečeného na suché nepřilnavé pánvi. Na konec na něm nechte rozpustit kousíček másla nebo plátek sýra. Mňam.

S nakrájenými rajčátky a pažitkou se rozehraje i barvami a vašemu tělu dodá zastoupení všech základních živin. 

Kaše naslano

O kaši jsem psala již v předcházejícím dílu o sladkých snídaních (viz článek zde).

Kaše ale není synonymem pro sladkou chuť. Místo čokolády a borůvek na ní stejně tak může trůnit pažitka a slanina, tahle tak trochu pánská varianta vám možná zní jako úlet, ale vyzkoušejte ji!

K její přípravě v tomto případě stačí jen voda a sůl, ev. vývar. Po uvaření nebo spaření vloček pak můžete přidat různé variace.

Osmahnutou cibulku a slaninu.

Lučinu a pažitku. 

Uzené tofu a burské oříšky. 

Sušená rajčata, mozzarelu a bazalku.

Olivy, fetu a oregano.

Orestované žampiony a pokrájené vajíčko natvrdo. 

Vsadím se, že už vás napadla ta vaše 🙂