I ty porazíš bulimii

MUDr.Aneta Málková

Přidat nadpis
nejlepší zdravé sladké snídaně

Sladké snídaně proti přejedení

Jaká snídaně, takový den. 

Bez ohledu na to, jestli je ta vaše v šest nebo v jedenáct, měli byste si na ní dát záležet. Tak, abyste po ní neodpadli na kanape, ale dobře se vám přemýšlelo a pracovalo. Ale zároveň, aby nebyla příliš lehká v tom smyslu, že se její glykemický index projede na horské dráze nahoru a dolů a vy budete mít zanedlouho chuť vyluxovat špajz i ledničku.

Dovoluji si vám nabídnout pár mých osvědčených tipů. 

KAŠE

Snídaňový evergreen, v Česku navíc tradiční pokrm. Tak jako všechno se dá připravit skvěle a prospěšně. Anebo taky ne – vyhněte se instantním a předpřipraveným směsím. Kvalitních je jako zrnek máku a místo hodin luštění etiket si ji můžete raději rovnou připravit sami. 

Mléko?

S mlékem nebo ne, toť otázka, na kterou ani v Anglii nedostanete jednoznačnou odpověď. Klasická britská kaše „porridge“ se připravuje hodinovým varem ovesných vloček v mléce, nesmí chybět špetka soli. 

Najdete ale i recepty, kde se vločky zalévají pouze horkou vodou a nechají změknout. Nebo je zalijete vodou vlažnou a necháte fermentovat, tedy mírně nakvasit do dalšího dne. V tomto případě je důležité dohnat složku bílkovin a tuků a kaši doplnit ořechy, semínky, lžící burákového nebo kešu másla. To samé platí i pro použití rostlinných mlék. 

snídaně proti přejídání

Ovoce?

Ovoce ke kaši vypadá krásně na fotkách na instagram, ale z výživového hlediska je opravdu zbytné. Vločky jsou bohaté na sacharidy a není zapotřebí je ještě korunovat těmi jednoduchými ze sladkých plodů. Jediná vhodná se tak zdá být hrstička bobulí – borůvek, malin, jahod, rybízu. 

A nezapomeňte, že nabídka základních surovin pro kaši je už dnes velmi pestrá. Kromě tradičních ovesných vloček si tak můžete svou kaši na míru udělat z vloček ječných, pohankových, rýžových, jáhlových, hrachových, amarantových nebo třeba z quinoy. 

Nasladko?

Neochucená kaše = nedobrá kaše. Že ale není dobré do ní nasypat půl dózy cukru, je asi jasné. Jak si tedy zdravěji osladit život? 

Dobrým tipem je přímo do kaše dát špetku soli a pár kapek citronové šťávy. Podtrhnou se tak ostatní chutě a není nutné je pak všechny dohánět sladkostí. 

Pokud používáte mléko, sáhněte po plno- nebo polotučném, kaše bude opět chutnější a hladší sama o sobě. 

Nebo rovnou do ní přimíchejte lžíci másla – burákového, přepuštěného nebo klasického.

Strouhaný kokos je nasládlý a kaši skvěle ovoní.

Také mletý mák se v ní krásně rozvine a navíc vám dodá pořádnou porci vápníku. 

Slaďte až na talíři. 

Kaši si naservírujte, ozdobte oříšky a semínky. 

Kostička dvě hořké vysokoprocentní čokolády má málo cukrů a rozpuštěná udělá hodně parády. A až potom vše korunujte lžící medu, datlového, javorového nebo třeba švestkového sirupu. 

(Pozn. – agávový sirup nedoporučuji, kvůli enormě vysokému obsahu fruktózy!)

bulimie jídelníček

MÜSLI

Když ve Spojených státech myslí snídani, myslí müsli. Ale ač by tomu název napovídal, moc dobře vymyšlené není. Alespoň to, co se prodává v obchodech. Hezké velké krabice plné cukru. A i když řada výrobců vlivem trendů poslední doby na obaly přidává nápisy hlásající, že je tam cukru méně, je ho pořád moc. 

Ostatně není důvod, proč si nedělat vlastní. Kromě výživového hlediska vás to vyjde i levněji. Stačí mít doma nějaké vločky, oříšky, semínka. V podstatě to samé jako na kaši. Můžete vše opražit na sucho na pánvi nebo chvilku zapéct v troubě – vločky získají příjemnou oříškovou chuť a ořechy a semínka na výraznosti.

Sušené ovoce je opět plné cukru, nechcete-li o něj zcela přijít, použijte v malé míře to čerstvé, nejlépe bobulové. 

Corn flakes, různé lisované kuličky, čtverečky a kdoví co ještě nejsou jídlo, ale výrobky potravinářského průmyslu, bez kterých vám bude lépe. 

KAM S NÍM?

Jogurt – klasický bílý, ne nízkotučný, je ideální volba. 

Tvaroh – perfektní pro obsah bílkovin, aby se s müsli lépe konzumoval, rozšlehejte si jej metličkou s pár lžícemi mléka do hladka. 

Mléko – plno- nebo polotučné. 

Skyr, kefír, zákys.

Tak doplníte bílkoviny a tuky a vaše snídaně bude kompletní. 

Tak dobré ráno, dobrou chuť a příště se spolu podíváme na zoubek slaným snídaním! 🙂

1 názor na “Sladké snídaně proti přejedení”

  1. Pingback: Slané snídaně proti přejídání - I ty porazíš bulimii

Diskuse uzavřena.